top of page

AvA Biocosmetics Güvenle...

Yüksek lisansta Sabancı üniversitesindeydim, GDO çalıştım herhangi bir DNA bulaşması onca pahalı malzemeyi boşa götürecekti titiz davranmayı ilk orada öğrendim🤓

Doktora tez çalışmam sırasında laboratuvarda sabahlar olmuştuk. Ders aşamasında başladı çalışmalar 5 yıl sürdü. 2. Hamileliğimde bu döneme denk geldi ancak hocaya çaktırmamak için her haftasonu laboratuvardayız 😁 (tabi sonra çaktı).

Bunca yıllık laboratuvar tecrübesi; kremlerimi daha güvenilir yapmamı sağlıyor. Kullanacağın malzemeyi en ince ayrıntısına kadar bilmelisin, prosesi planlamalısın, tüm risk analizini yapmalısın.. Gıda mühendisi olmamın ve profesyonel olarak çalıştığım yıllarda edindiğim Aromaterapi - Fitoterapi arge tecrübemin bana yararı çok oldu, kimyasalları az ve yerinde kullanmamı, doğal ürün üretmemi sağlıyor.

Sözün özü AvA ürünleri yılların tecrübesi ile ortaya çıkıyor

güvenle kullanın 🌿
I was at Sabanci University for my master's degree, I studied GMO, any DNA contamination would waste all that expensive material, I learned to be meticulous first there🤓

I worked very hard in the lab untill mornings during my doctoral thesis. The studies started during the course phase and took 5 years. my second pregnancy was in this period. moreover, I was in the lab every weekend for hiding it from the proffesor 😁 (of course then it failed).

All these years of laboratory experience; it makes me produce my creams more reliable. You should know the material you will use to the finest detail, you have to plan the process, you have to do all the risk analysis .. Being a food engineer has helped me a lot, it enables me to use less chemicals and produce natural products.

The bottom line is AvA products come with years of experience, use it with confidence

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page